Zorlu Center Zayıf Akım Sistemleri

Zorlu Gayrimenkul’ün, İstanbul’a "değer" katmak hedefiyle geliştirdiği Zorlu Center projesi, henüz inşa sürecinde kazandığı ödüllere bir yenisini daha ekledi.  Zorlu Center, Chicago Edebiyat Kulübü ile Mimari Güzel Sanatlar ve Kentsel Eğitimler Avrupa Merkezi tarafından düzenlenen Green Good Design Yarışması’nın "Mimarlık" kategorisinde ödüle layık görüldü. 46 ülkeden binlerce proje ve tasarım arasından bu ödülü alan Zorlu Center’ın kazandığı ödül kapsamında, 7 Nisan - 19 Haziran tarihleri arasında, Atina Çağdaş Sanat Merkezi (Contemporary Space Athens)’nde proje görselleri ve bilgileri sergilenecek. Daha sonra gezici sergi 2011 yılı boyunca Dublin, Chicago gibi dünya kentlerindeki önemli mimarlık ve tasarım merkezlerini dolaşarak, geniş kitlelerle buluşacak.
 Her yıl dünyanın önde gelen endüstriyel ve grafik tasarım firmaları, mimarlık büroları ve Fortune 500 şirketlerinin başvurduğu Green Good Design alanının en prestijli değerlendirme kriteri olma özelliği taşıyor. Değerlendirme; projelerin renk, stil, etki, trend gibi özelliklerini değil; ürün veya binaların kullanım becerisi, deneyim, sosyal ve çevreci yaklaşımı ile projelerin çevrelerine kattığı değerleri kapsıyor.
 
"İstanbul kadar eşsiz, İstanbul kadar benzersiz" olma hedefiyle inşa edilen Zorlu Center, yeşile ve çevreci yaklaşıma verdiği büyük önem kapsamında Green Good Design tarafından mimari kategoride ödüle layık görülen projelerden biri oldu. 72 bin metrekare yeşil alan ve çevreci unsurlar ile İstanbul’un kalbinde adeta bir kent terası yaratacak olan Zorlu Center, bölgenin siluetini değiştirecek.
 
Boğazın doğal bitki örtüsünün de dahil olduğu 60 farklı türde binlerce bitkiyle zenginleştirilerek bölge için adeta yeşil bir cennet yaratacak Zorlu Center, İstanbul içerisinde emsal gösterilecek yemyeşil bir örtüye de sahip olacak. Zorlu Center’ın tepe bölümündeki 50 bin metrekarelik alan, çatı bahçesi olarak düzenlenerek yeşil alana kazandırılacak. Sahip olduğu yeşil alanla yetinilmeyen Zorlu Center’da, projenin ring yolu da yer altına alınarak yeşil alan için 10 bin metrekarelik ek bir yer daha oluşturuldu.
 
Bir diğer çevreci yaklaşımla Zorlu Center, konut bölgelerinin kullanımından toplayacağı atık suları, siyah ve gri su olarak iki ayrı sistemde toplayacak. Toplanan gri su ise özel bir arıtıma tabi tutularak, Zorlu Center’in bitki örtüsünün sulamasında değerlendirilecek. Böylece, önemli oranda su tasarrufu da sağlanmış olacak. Zorlu Center’da ayrıca; enerji tüketimi çok düşük olan LED sistemi kullanılarak tasarlanan Genel Aydınlatma Sistemi’nin yanı sıra merkezi sistemle gerçekleştirilecek ısıtma ve soğutma sistemlerine eklenen otomatik kontrol mekanizması enerji tasarrufunu maksimum seviyeye yükseltecek. Bununla beraber atık gazı minimum seviyede tutan kazanlar sayesinde çevreye verilecek zarar en aza indirgenmiş olacak.
Çevre dostu akıllı sistemlerin ön plana çıktığı projede; otopark ve genel hacim aydınlatma sistemi için, aydınlatma seviyesini otomatik olarak değiştirebilen ve her türlü senaryoya cevap verebilen sensörlü ekipmanlar kullanılarak enerji tasarrufu sağlanacak. Ayrıca otopark yoğunluğuna göre CO2 oranı otomatik olarak ölçülerek egzoz fanları ihtiyaç duyulan kapasitede çalıştırılabilecek. Tüm projenin aydınlatma cihazlarının bulunduğu armatürlerde kurulacak otomasyon sistemi de kayıp enerji miktarını minimuma indiriyor olacak.
 
Araçların en kısa sürede park etmesini sağlayarak gereksiz CO2 salınımını azaltan otopark yönlendirme sistemi, atık gazı en düşük seviyede tutan ısıtma sistemi kazanları da Zorlu Center projesinin sahip olduğu diğer çevreci özellikler arasında yer alıyor. Projede, geleceğin otomobilleri elektrikli araçlar da unutulmadı. 300 adet elektrikli otomobil şarj ünitesi altyapısı oluşturulan Zorlu Center’a rahat ulaşım imkanı sağlanmak üzere metro, metrobüs gibi toplu taşıma araçlarına ara bağlantı yolları da projelendirilmiş durumda.
 
İstanbul’un ilk ve tek 5 fonksiyonlu karma projesi olma özelliği taşıyan bu cennet, şehrin kalbinde, yeni bir yaşam alanı olarak İstanbul içerisinde yeni bir kent meydanı oluştururken; 5 fonksiyonu birbirini tamamlayarak yeni değerler yaratabilmesine imkan tanıyacak.

Yukarı Çık